BARWY JESIENI

    

   Cel:

 

   Dowiecie się jakie zmiany w przyrodzie zachodzą jesienią.

    

  

1. Podaję nazwy 5 warzyw i owoców zbieranych jesienią.

2. Wymieniam 6 barw charakteryzujących jesień. 

3. Wskazuję  barwy ciepłe i zimne okreslając miedzy
    nimi różnicę. 

4. Wymieniam nazwy 3 jesiennych kwiatów. 

5. Potrafię powiedzieć, co to jest gospodarstwo ekologiczne. 

6. Wymieniam conajmniej 4 cechy po których poznam, że nadeszła jesień. 

 

barwy jesieni autorstwa B. Minta

Czy wiesz jakie warzywa i owoce zberamy jesienią? Podaj nazwy pięciu owoców i pięciu warzyw.

Ciepłe barwy wykonywane są z kolorów: czerwonego, żółtego, pomarańczowego oraz kombinacji ich wszystkich. Jak sama nazwa wskazuje, obcowanie z tymi kolorami ma tendencję kierowania naszych myśli i odczuć ku słońcu i ciepłu. Kolory ciepłe pobudzają, w przeciwieństwie do zimnych, których zadaniem jest uspokajanie i kojenie.

 

W malarstwie kolorów ciepłych używamy w ten sam sposób. Gdy chcemy zobrazować krajobraz o zachodzie słońca lub miasto w upalny dzień, zdecydowanie powinniśmy użyć kombinacji tej gamy kolorystycznej. To inaczej zakres barw od purpury po żółcień, dające wrażenie ciepła i postrzegane w obrazach, jako charakterystyczne dla planów bliższych.

 

Chłodne kolory, takie jak niebieski, zielony oraz jasny fiolet są kolorami zimnymi. Koją nasze zmysły i wprawiają w stan spokoju. Tak jak ciepłe kolory przypominają nam o cieple ognia i słonecznych dniach, chłodne kolory przywodzą na myśl niebo, wodę i chłód. 

 

W malarstwie kolory zimne to zakres barw od fioletu po zieleń, dające wrażenie zimna i postrzegane jako barwy dalszego planu. Jeżeli więc chcemy namalować strome szczyty górskie ukazujące się w oddali naszego pejzażu, zdecydowanie użyjemy odcieni niebieskich. Również, gdy chcemy zobrazować cień padający np. na śniegu, także użyjemy do tego koloru niebieskiego.

 

Ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne.

Gospodarstwo agroturystyczne można nazwać ekologicznym, jeśli wszystko się tam robi tak, żeby nie szkodzić przyrodzie.
W gospodarstwie ekologicznym nie używa sie żadnych środków chemicznych, tylko naturalne. Odpadki po owocach i warzywach trafiają na kompost. Powstaje tam naturalny nawóz, dzięki któremu rośliny lepiej rosną. W gospodarstwie agroturystycznym panuje cisza i spokój. Goście mogą pojeździć na koniu, pielęgnować rośliny, wykonywać niektóre prace gospodarcze. 


Ćwiczenia.